Koronawirus (COVID-19) niesie ze sobą uczucia lęku, stresu i niepewności – i są one szczególnie silnie odczuwane przez dzieci. Chociaż każde z nich radzi sobie z takimi emocjami w różny sposób, to teraz, w sytuacji zamknięcia szkół, odwołanych wydarzeń i separacji od przyjaciół powinno czuć się kochane i wspierane bardziej niż kiedykolwiek.
Oto rady z ekspertki w dziedzinie psychologii dzieci i młodzieży, autorki bestsellerów, felietonistki miesięcznika New York Times i matki dwójki dzieci, dr Lisy Damour.
1. Bądźcie spokojni i proaktywni
Najlepiej gdy rodzice prowadzą spokojną, proaktywną rozmowę na temat choroby jaką wywołuje wirus i ważnej roli, jaką mogą odegrać dzieci w zachowaniu zdrowia.
Choroba spowodowana zakażeniem koronawirusem jest na ogół łagodna, zwłaszcza dla dzieci i młodych dorosłych, a wiele z objawów COVID-19 można leczyć; należy więc przypomnieć, że można zrobić wiele, aby zachować bezpieczeństwo swoje i innych np. często myć ręce, nie dotykać twarzy i zachowywać społeczny dystans.
Kolejną rzeczą, którą można zrobić, to pomóc dzieciom spojrzeć na zewnątrz. Tak więc można np. powiedzieć: „Słuchaj, wiem, że czujesz się naprawdę zaniepokojony, że ty lub ktoś z nas może się zarazić, ale dlatego właśnie prosimy cię o to wszystko – o umycie rąk, o pozostanie w domu – w ten sposób dbamy o członków naszej społeczności. Myślimy też o ludziach wokół nas.”
2. Trzymaj się rutyny
Dzieci potrzebują struktury. A to co wszyscy musimy zrobić bardzo szybko, to wymyślić zupełnie nowe struktury, aby każdy członek rodziny mógł odnaleźć się w tej nowej sytuacji. Dr Damour. Zdecydowanie zaleca rodzicom by ustalili i przestrzegali harmonogramu dnia – może on obejmować zabawę, podczas której dziecko komunikuje się online przyjaciółmi, ale powinno ono również mieć też zaplanowany czas na pomoc rodzicom w obowiązkach domowych. Na tym, co jest dla naszej rodziny ważne budujemy strukturę, która to odzwierciedla. Dla dzieci bardzo ważna jest przewidywalność ustalonego rytmu dnia i dnia i poczucie pewności, że jest czas na pracę/naukę i zabawę.
3. Niech twoje dziecko poczuje swoje emocje
Wraz z zamknięciem szkoły przychodzą odwołane szkolne przedstawienia, koncerty, mecze sportowe i zajęcia, co wywołuje u dzieci i młodzieży rozczarowanie, złość i smutek. Co wtedy? Najlepiej pozwolić mu być smutnym. Dla nastolatka są to poważne straty, tym większe dla nich, ponieważ my mierzymy i oceniamy w relacji do naszego życia i doświadczenia. Trzeba więc wspierać i akceptować to, że nasze dziecko może być bardzo smutne i bardzo sfrustrowane stratami, których doznaje.
4. Sprawdź, co u niego słychać
Istnieje wiele błędnych informacji krążących na temat koronawirusa i choroby COVID-19. Dlatego dowiedz się, co twoje dziecko wie na ten temat lub co uważa za prawdę. Nie wystarczy przekazać swojemu dziecku dokładne fakty, bo jeśli zasłyszało coś, co jest niedokładne, albo wręcz nieprawdziwe może połączyć nowe informacje, które mu podasz, ze starymi, które ma. Dowiedz się, co Twoje dziecko już wie i dopiero wtedy podaj mu sprawdzone informacje
Jeśli dziecko zadaje Ci pytania, na które nie znasz odpowiedzi wykorzystaj to, jako okazję do wspólnego szukania informacji, korzystając ze stron internetowy wiarygodnych organizacji, takich jak UNICEF i Światowa Organizacja Zdrowia.
5. Organizuj przyjemne rozpraszacze uwagi
Gdy pojawiają się trudne emocje naszym zadaniem jest znalezienie równowagi pomiędzy rozmową o tych emocjach (pkt. 3) i rozpraszaniem uwagi, gdy dzieci odczuwają przez długi czas silne emocje Takim rozpraszaczem może być rodzinny wieczór gier co kilka dni lub wspólne gotowanie posiłków. To o wiele lepszy sposób niż wielogodzinne oglądanie telewizji czy błądzenie w internecie.
6. Monitoruj własne zachowania
Rodzice w obecnej sytuacji też doznają wielu negatywnych emocji, a dzieci bardzo łatwo odczytują wszystkie symptomy niepokoju rodziców. Rodzice powinni zrobić wszystko co w ich mocy, aby poradzić sobie z lękiem nie dzielić się własnymi obawami z dziećmi. Z pewnością może to być trudne, jednak rolą rodziców jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i ochrony.
Tłum: Pracownia sukcesu